Pasívne domy

Pasívny domEnergeticky pasívne domy (EPD) môžeme zjednodušene charakterizovať ako domy, ktoré nepotrebujú aktívny vykurovací systém a väčšiu časť potreby tepla čerpajú z vnútorných zdrojov tepla, slnečného žiarenia, okolia - vnútra zeme. Energetická náročnosť pasívneho domu je o 90% nižšia v porovnaní s konvenčnou stavbou rodinného domu.

Energeticky pasívny dom je budova, v ktorej vnútornú, pocitovo príjemnú teplotu v zime aj v lete dosiahnete bez bežného vykurovacieho systému a klimatizácie, a to len pomocou pasívne získaného tepla zo slnečného žiarenia a doplnkového kúrenia.

K tomu, samozrejme, potrebujeme vzduchotesný obal domu s dostatočnou tepelnou izoláciou, okná s trojitými sklami a špeciálnym rámom (môžu byť aj otváravé), systém zabezpečujúci pravidelnú výmenu vzduchu a jeho ohrev a trochu prepracovanejšiu architektúru bez tepelných mostov.

Potrebu tepla na doohrev interiéru pasvíneho domu stanovili výskumní pracovníci Passivhaus Institutu v nemeckom Darmstadte pod vedením prof. Wolfganga Feista na 15 kWh/m2 za rok. To je o 90% menej ako v bežnom dome postavenom cca do roku 1995!
Vyjadrené jazykom technikov celková potreba primárnej energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a na prevádzku všetkých elektrospotrebičov v energeticky pasívnom dome nepresahuje 120 kWh/m2 za rok! Tak nízku spotrebu energií zabezpečí pasívnemu domu presne vypočítaná tepelná izolácia obvodových stien a strechy, obmedzenie tepelných strát z interiéru domu na minimum, maximálne využitie tepelných ziskov cez presne dimenzované okná a využitie vysokoúčinných systémov riadeného vetrania so spätným získavaním tepla na ohrev privádzaného čerstvého vzduchu.

Pre efektívnu funkčnosť energeticky pasívneho domu je mimoriadne dôležitá aj nekompromisne precízna realizácia stavby pri dodržaní všetkých dôležitých princípov, definovaných nemeckým Passivhaus Institutom.

1. Kompaktný obal budovy s kvalitnou tepelnou izoláciou

Technická definícia hovorí: súčiniteľ prechodu tepla nepriehľadných konštrukcií energeticky pasívneho domu musí byť menší ako 0,15 W/m2K. Aby sme eliminovali množstvo tepelných mostov, cez ktoré by unikalo teplo z budovy a naopak, vnikal by do nej chlad, musíme docieliť čo najväčšiu kompaktnosť stavby.

2. Južná orientácia hlavnej fasády energeticky pasívneho domu

Najväčšími sklenenými plochami na južnej fasáde domu získame v zimnom období pre náš dom najvyššie pasívne tepelné zisky. Ak v letnom období naopak okná zatienime žalúziami alebo okenicami, ochránime interiéry pre prehrievaním.

3. Vhodné sklá a rámy okien, precízna montáž okien a dverí

Opäť technokratická definícia: súčiniteľ prechodu tepla okien (vrátane rámu) musí byť menší ako 0,85 W/m2K a celková tepelná priepustnosť slnečného žiarenia g>0,5.

4. Vzduchotesnosť energeticky pasívneho domu

Vzduchotesnosť je mimoriadne dôležitým prvkom pasívnych stavieb. Ide o to, aby z pasívneho domu unikalo čo najmenej ohriateho vzduchu. Energeticky pasívny dom je dostatočne vzuchotesný vtedy, ak pri pretlaku 50 pascalov neunikne stavebnými netesnosťami viac ako 60% vzduchu za hodinu! Požadovanú neprievzdušnosť domu preverí tzv. Bloower door test, ktorý preverí aj kvalitu práce každého staviteľa, ktorý uvádza, že stavia energeticky pasívne domy!

5. Riadené vetranie so spätným získavaním tepla a ohrievanie čerstvého vzduchu

Riadeným vetraním vo vopred určených intervaloch zabezpečíme prívod čerstvého vzduchu do domu potrubím (tzv. zemným kolektorom) vedeným v zemi, v hĺbke, kde je teplota celoročne konštantná.

V čom sa líši bývanie v pasívnom dome od bývania v bežnom dome?

Ti, ktorí v energeticky pasívnom dome bývali viac ako jeden rok, potvrdzujú, že okrem výrazne vyššej kvality je bývanie v pasívnom dome aj neporovnateľne lacnejšie! Vyjadrené rečou peňazí, mesačne stojí energetická prevádzka pasívneho domu 30 a 50 eur.

O koľko sú energeticky pasívne domy drahšie ako obyčajné rodinné domy?

Z predošlého textu je zrejmé, že pri výstavbe pasívneho domu budeme musieť rátať s vyššími nákladmi na izolácie, okná s trojsklami, na špeciálne izolačné dvere aj na technické systémy. Tie však nahrádzajú systémy konvenčené, ktoré (ak sú kvalitné) nie sú oveľa lacnejšie. V skutočnosti sú najmä v prípade montovaných drevostavieb ceny porovnateľné, pretože zvýšené náklady na uvedené komponenty vynahradí neporovnateľne kratšia doba výstavby a teda aj výrazne nižšie náklady na ľudskú prácu.

ForDom dlhodobo spolupracuje s architektkou Zuzanou Kierulfovou a dizajnérom Bjornom Kierulfom zo štúdia Createrra, členmi Inštitútu pre energenticky pasívne domy (www.iepd.sk). Zameriavajú sa na vývoj, tvorbu projektov a realizáciu energeticky pasívnych stavieb pre všetky sociálne vrstvy. Zo vzájomnej spolupráce vznikla architektonicky a dizajnérsky detailne premyslená a energeticky mimoriadne efektívna rada rodinných energeticky pasívnych domov ECOCUBE, ktoré prešli aj náročným odborným posudzovaním v Rakúsku, známym najvyšším počtom energeticky úsporných stavieb na svete.
Projekty tejto typovej rady čerpajú aj z dlhoročných realizačných skúseností firmy ForDom. Energeticky pasívne rodinné domy rady ECOCUBE sú cenovo prijateľné aj pre nižšiu strednú sociálnu vrstvu obyvateľov Slovenska.

Čím sú teda pasívne domy ECOCUBE lepšie ako bežné a nízkoenergetické domy?

Prevádzkové náklady na energie 30 až 50 eur mesačne umožňujú obyvateľom domov ECOCUBE ľahšie splácať stavebné úvery. Pasívne domy sú budované z prírodných, ekologicky nezávadných stavebných materiálov, ošetrených ľanovým olejom s pigmentáciou pôsobiacou proti UV žiareniu. V stavbe môžu byť použité prírodné materiály ako hlinené omietky, ovčia vlna, penové sklo. Kryt strechy tvorí extenzívna udržiavaná zeleň. Súčasťou stavby je agátová terasa a skladovací prístavok. Doba výstavby na kľúč v závislosti od manažmentu stavby trvá 4 mesiace!

Prejsť na katalóg domov
 

Komentáre. Pridaje komentár

martina
17.05.2013
Chcela by som sa spytat ,kolko by ma vysiel maly 45m domcek jednoplazny . 1 izba ,obyvacka kuchyña kupelka.

Odpovedať
20.05.2013

Dobrý deň,

cena závisí od konkrétneho domu a vybavenia. skúste si pozrieť naše cenníky http://www.fordom.sk/sk/katalog_rodinnych_domov.php . Náš najmenší katalógový nízkoenergetický dom FD 101 s úžitkovou plochou 68 m2 v prevedení na kľúč je v cene 58.623,- eur bez DPH.

Ak máte konkrétne predstavy ako má vyzerať váš domček, radi vám spracujeme rozpočtovú cenovú ponuku.

 


Odpovedať
Blanka
24.07.2013
Dobrý deň, zaujala ma ponuka financovania cez VÚB. Chcem sa spýtať, či by sa dal získať úver na domček 103 (s DPH cca 90000 ak dobre rátam). Zatiaľ nemáme vstupný kapitál. Dá sa vziať jeden hypoúver aj na dom aj na pozemok? Máte skúsenosti aj s takýmto financovaním? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedať
25.07.2013

Dobrý deň, hypoúver sa dá vziať aj na pozemok samostatne. Hypotekárny poradcovia z VÚB vám poradia a pripravia úver vám na mieru. Na našej stránke je zoznam hypotekárnych špecialistov http://www.fordom.sk/sk/novinky/financovanie-vystavby-v-spolupraci-s-vub.php. Podobný projekt sme spustili aj so SLSP, do týždňa budeme mať podrobnejšie informácie na webe. Ak máte záujem, napíšte nám mail, pošlemem vám zoznam hypotekárnych predajcov v SLSP, ktorí sa špecializujú na poskytovanie úverov v spolupráci s našou firmou.


Odpovedať
Judita Horvátová
24.07.2013
Dobrý deň, zaujímala by ma cena domu FD111. Čo zahŕňa cena? Čo treba pripraviť? Dá sa kúpiť len projekt, Dá sa upraviť projekt? Ďakujem. JH

Odpovedať
25.07.2013

Dobrý deň, v našom cenníku http://www.fordom.sk/files/File/cennik/Cennik-Vykon-Konstrukcia_RD_SK_26062013.pdf, nájdete cenu domu v rôznych štádiách prevedenia, kde cena domu komplet znamená stavbu domu kompletne hotovú, s tým, že do domu si už prinesiete len nábytok a svietidlá. Cena domu na kľúč je vlastne cena holodomu, kde treba ešte vymaľovať, položiť podlahy, obklady a sanitu.Dole nižšie v cenníku je aj presný popis, čo ktoré štádium stavby obsahuje. Cena domu FD 111 na komplet v nízkoenergetickom variante aj so základovou doskou 107.935,- eur bez DPH. V cene je zahrnuté aj vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Projekt je možné upravovať podľa vašich požiadaviek.


Odpovedať
Ľuboš
28.07.2013
Dobrý deň. Realizujete svoje stavby aj v Rakúsku? Sú uvedené ceny platné aj pre tamojší trh? Ak nie, aké sú v nich rozdiely? Ďakujem

Odpovedať
Michaela Paulikova
06.02.2014
Dobry den, aky je rozpocet domu FD 219 na kluc? Je dom navrhnuty v nizkoenergetickej verzii? Z akej konstrukcie je navrhnuty? Dakujem.

Odpovedať
12.02.2014

Cena domu FD219 na kľúč v nízkoenergetickom štandarde je 209 6664 tis (vrátane DPH). Konštrukciu si môžete zvoliť podľa vašich potrieb - nízkonakladovú, pasívnu...


Odpovedať