8 zelených stavebných materiálov, ktoré sú oveľa lepšie ako betón

Betón je materiál, ktorý doslova drží pokope naše mestá. Od rodinných domov , bytových domov až po mosty, viadukty a chodníky. Význam tohto všadeprítomného šedého materiálu je nepopierateľný.  Určite ste už počuli, že betón má svoje malé „špinavé“ tajomstvo: výroba komerčných betónových materiálov uvoľňuje tony skleníkových plynov (oxidu uhličitého) priamo do atmosféry, čo prispieva k zmene klímy.  Našťastie tu pre vás máme riešenie. V nasledujúcom príspevku Vám ponúkame prehľad ôsmych ekologických stavebných materiálov, ktoré predstavujú výbornú alternatívu k betónu a samozrejme majú nižší dopad na životné prostredie. 
  1. Balíky slamy – skôr ako sa spoliehať na nový výskum a technológie, skúste sa vrátiť späť do dní, kedy sa domy stavali z prírodných materiálov. Balíky slamy je možné použiť pre vytvorenie vonkajších stien, a tým pádom je slama schopná  nahradiť stavebné materiály ako betón. Slama prirodzene poskytuje veľmi vysokú úroveň izolácie,  nehovoriac o tom, že tento materiál je cenovo dostupný a rýchlo obnoviteľný zdroj. Tento spôsob izolácie je súčasťou aj našej aktuálnej stenovej skladby drevo-slama-hlina 
  2. Zhutnená zem  – Čo môže byť prirodzenejšie než cítiť hlinu pod rukami? Steny, ktoré sú pocitovo veľmi podobné betónu, môžu byť v skutočnosti vytvorené z hliny zhutnenej v drevených formách.  Táto technológia je ľudskou civilizáciu používaná už viac ako 1000 rokov, a jej použitie môže trvať ešte dlhšie. Modrené stavby postavené zo zhutnenej hliny môžu byť z hľadiska bezpečnosti vystužené bambusom. Táto kombinácia vytvára jedinečný synergický efekt čisto prírodných materiálov. 
  3. Konope – materiál, ktorého základ tvoria vnútorné drevité vlákna rastliny konope je v angličtine označovaný ako HempCrete. Konopné vlákna sú viazané s vápnom a umožňujú vytvárať konkrétna tvary, ktoré sú pevné a ľahké. HempCrete bloky sú veľmi ľahké, čo môže výrazne znížiť spotrebu nákladov resp. energie na prepravu blokov a konope samo o sebe patrí k rýchlo rastúcim a obnoviteľným zdrojom.  
  4. Bambus – patrí už po tisícročia k  lokálnym stavebným materiálom v niektorých oblastiach sveta. Čo robí bambus takým sľubným stavebným  materiálom  pre moderné stavby? V prvom rade je to kombinácia pevnosti v ťahu, nízka hmotnosť a v neposlednom rade sa jedná o rýchlo rastúci obnoviteľný zdroj.  Bambus môže nahradiť drahé a ťažké materiály  a poskytuje tak zaujímavú alternatívu k betónovým prútovým konštrukciám. 
  5. Recyklovaný palst -  vedci vytvorili betón, ktorý obsahuje pomleté recyklované plasty a odpad , čo znižuje nielen emisie skleníkových plynov, ale aj samotnú hmotnosť materiálu. Tento systém ponúka nový spôsob využitia plastového odpadu. 
  6. Drevo – tento materiál samozrejme nemôže chýbať v zozname ekologických a zelených materiálov určených na stavebné účely. Drevo má mnoho výhod oproti priemyselným materiálom ako je betón alebo oceľ. Nielen, že stromy pohlcujú CO2 ale ich spracovanie na stavebné výrobky vyžaduje energeticky menej náročné metódy. Správne riadené les sú obnoviteľné a zabezpečujú biodiverzitu prostredia. 
  7. Mycélium - je šialený futuristický stavebný materiál, ktorý je vlastne úplne prírodný – zahŕňa koreňový systém plesní a húb. Mycélium rastie okolo iných prírodných materiálov, ako je napr. slama, v špeciálnych formách, ktoré sa následne vysušia na vzduchu a vytvárajú tak ľahké a silné tehly alebo iné tvary.
  8. Ferrock – je nový materiál, ktorý je aktuálne predmetom výskumu. Na tvorbu tohto materiálu sa používajú recyklované materiály vrátane ocele a prachu z oceliarenského priemyslu. Kombinácia týchto vstupných surovín dáva vzniknúť materiálu, ktorý je ešte silnejší ako betón. A čo viac, tento jedinečný materiál skutočne absorbuje a zachytáva oxid uhličitý, ako časť procesu sušenia a vytvrdzovania. 
Zdroj: http://inhabitat.com/