Renesancia dreva v stavebníctve

Aj takéto označenie si vyslúžil materiál nazývaný CLT (cross laminated timber) na kompóziu o drevených kompozitných materiáloch vo Washingtone. Práve na báze CLT je postavený  aj nasledovný dvojpodlažný, nízkoenergetický rodinný dom v mestečku Mödling južne od Viedne, ktorý realizovala spoločnosť ForDom.

                   
 

Vlastnosti CLT panelov, podľa profesionálneho názoru výskumníkov, môžu konkurovať  betónu či dokonca oceli. CLT je prefabrikovaný drevený panel. Je pevný a ľahký a v súčasnej dobe sa stáva stále viac populárnym. CLT je vyrobený z troch alebo viacerých vrstiev z rezaného dreva, ktoré sú ortogonálne zviazané s konštrukčným lepidlom a dávajú tak vzniknúť panelu obdĺžnikového tvaru a nezvyčajnej pevnosti. Ukladanie vrstiev krížom teda striedanie sa vrstiev, zvyšuje štrukturálnu a rozmerovú stabilitu výrobku. 
                     

Jednou z výhod tohoto materiálu je jeho všestranné použitie. Panely CLT sa dajú použiť ako konštrukcie stien, podláh či strešných konštrukcií v bytových a nebytových budovách. Panely sú k dispozícií v rôznych veľkostiach a dajú sa upraviť tak aby vyhovovali špecifickýcm potrebám.
                       
                      

Medzi ďalšie výhody CLT panelov môžeme zaradiť nasledovné:

  • nižšia hmotnosť materiálu pri porovnateľnej pevnosti s bežnými konštrukčnými materiálmi
  • rozmerová stálosť s minimálnym zmrštením výšky budovy
  • odolnosť voči otrasom ( materiál je dokonca schopný odolať aj zemetraseniu)
  • všestrannosť a schopnosť integrácie s inými materiálmi
  • menej odpadu na stavenisku
  • zelená stavba
Technické informácie uvedené na tejto stránek pochádzajú zo stránky www.apawood.com, pre viac informácií naštívte uvedené stránky  www.cwc.ca alebo www.a4clt.com