Prečo práve drevo?

Bolo nám obrovským potešením, že sme sa 30.Apríla zúčastnili na skvelom podujatí WoodBox, ktoré popularizuje drevo a drevostavby v metropolách naprieč celou Európou

Jedná sa o kontajner, ktorý je okrem základovej dosky vyrobený čisto z dreva. V jeho vnútri nájdete fotky drevostavieb, fakty o dreve, odborníkov a architektov, ktorí vám ochotne odpovedia na vaše otázky. Sme veľmi radi, že aj WoodBox je dôkazom toho, že stavať z dreva má zmysel.  Drevo a jeho uhlíková stopa

Máme pre vás potešujúcu správu. Stavby z dreva sú veľmi ekologické. Dôkazom čoho je ich uhlíková stopa. Viete čo to je?

Veľmi zjednodušene povedané:
 

Uhlíková stopa je pomer medzi „vyprodukovaným“ a „pohlteným“ CO2 - oxidom uhličitým
Všetci veľmi dobre vieme, že rastliny, a teda aj drevo, počas „dýchania“ pohlcujú CO2 a živočíchy ho produkujú. Ale v akej miere?  
 

1m3 dreva v sebe viaže približne 1 tonu CO2 (Univerzita v Hamburgu, Arno Frühwald).


Len pre porovnanie, let na trase Miláno – New York – Miláno vyprodukuje 1,5 tony oxidu uhličitého. Samotný WoodBox bol vyrobený z 22m3 dreva, teda ukladá cca 22 ton oxidu uhličitého. To predstavuje úsporu emisii, ktoré by vyprodukovalo moderné auto na trase dlhej 180 000 kilometrov.

Ako bonus sú stavby z dreva plne recyklovateľné. Ale máme ho dosť?  


Dostupnosť dreva v Európe

Niet sa čoho obávať. V Európe ročne dorastie viac dreva ako sa vyťaží. Každý rok dorastie viac ako 700 miliónov m3 dreva a z nich sa vyrúbe menej ako 500 miliónov m3.

Toto prispieva k narastajúcej rozlohe zalesnených plôch v Európe.Len pre zaujímavosť zásoby dreva na Slovensku predstavujú približne 478 miliónov m3. Najväčšie sú v Nemecku o kapacite 3466 miliónov m3.Zaujali vás tieto fakty? Tak navštívte WoodBox. Nájdete ho už len dnes, 5.5.2014, na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave, hneď vedľa galérie.  

Na akékoľvek otázky ohľadom drevostavieb radi odpovieme na fordom@fordom.sk  
Zdroj informácii a fotografii